Σάββατο 12 Μαρτίου 2011

ΔΟΞΑ ΜΙΚΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΔΟΞΑ ΡΟΔΙΑΝΗΣ: 1-6

Μια πολύ μεγάλη και άνετη νίκη για τη Δόξα Ροδιανής σημερα. Θύμα της ήταν η Δόξα Μικροκάστρου όπου να θυμήσουμε ότι και στον πρώτο γύρο, την ειχε κερδίσει εντός έδρας με 4-0. Η Ροδιανή ξεκίνησε όπως πάντα δυνατά και επιθετικά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο πέμπτο λεπτό με δυνατό σου του Λιόγα , κοντράροντας η μπάλα και σε παίχτη του Μικροκάστρου πραγματοποιώντας το 0-1. Στη συνέχεια η Ροδιανή πέτυχε το 0-2 ύστερα από θαυμάσια προσπάθεια του Τσίγγανα ο οποίος έβγαλε σέντρα ακριβείας για τον Τσουτσίδη, που με κεφαλιά ο πρώτος σκόρερ της κατηγοριας, θα γράψει το 0-2 .Σε μια ανύποπτη φάση όμως ο Μεκέρα θα παραπατήσει στην προσπάθεια του να διώξει και έτσι ο επιθετικός του Μικροκάστρου θα κανει το 1-2.Η Ροδιανή δε σταμάτησε εκεί, συνέχισε κάνοντας πολλές ευκαιρίες. Κερδισμένο φάουλ για την Ροδιανή, εκτελεστής ο Τσουτσίδης όπου με απευθείας εκτέλεση θα στείλει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μικροκάστρου κάνοντας το 1-3 που ήταν και το σκόρ ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα Ροδιανής συνέχισε με τον ιδιο ρυθμο και δεν επαναπαύθηκε στο 1-3 του ημιχρόνου.Το Μικρόκαστρο δεν μπορούσε να δημιουργήσει ούτε μια ευκαιρία εν αντιθέσει με τη Ροδιανή που ειχε τον απόλυτο ελεγχο του αγωνα,δημιουργώντας την μια ευκαιρια μετά την άλλη.Ο Τσόυτσίδης αφού πήρε την καταπληκτική πάσα του Κωτούλα μπήκε στην περιοχή, πέρασε ακόμη και τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-4.Στη συνέχεια τα 2 επόμενα γκόλ για τη Ροδιανή ανήκουν στο νεαρό Τσίγγανα ο οποίος με 2 καταπληκτικές ατομικές ενέργειες θα γράψει το τελικό 1-6 για τη Ροδιανή.Οι παίχτες του Μικροκάστρου δεν μπορούσαν να πιστέψουν, αυτά που έβλεπαν να κάνει σήμερα μια εξαιρετική Ροδιανή, που ισως να εκανε το καλλιτερο της φετινο παιχνιδι.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Δεληζήση,Παπαδόπουλου Χρ και Ηλιάδη.